St Peter's Cambridge students win 18 medals in North Island Schools Cycling Championships

The St Peter's Cycling Academy were highly successful in the North Island Schools Cycling Championships.

Team Time Trial

St Peter's had four teams representing different grades from the Year 7 and 8 through to the under 20’s. The mixed Preppie team had to compete in the boys grade as stated in the rules, so they planned and prepared for some tough competition.

With four to start, the race is timed on the third rider across the line at the finish. The highlights were:

  • Hamish Banks (Year 8), Nathan Feyter (Year 8), Nikita Howl (Year 8) and Jess Carswell (Year 7) came second overall in a field of 24 teams.
  • The under 16 boys team placed 5th
  • The under 20 girls placed 8th.

Individual Road Races

695 riders lined up over the course of the day - the largest number ever of individual starters. St Peter's achieved some more outstanding results in the individual races:

  • Hamish Banks, who has only been riding since the start of the year, showed his determination in a strong 3rd place sprint in the under 13 boys grade
  • In the under 15 boys Jack Carswell led out a long sprint to come second on the line
  • Ally Wollaston had a tight bunch finish for 3rd in the under 17 girls.

Ally Wollaston

 

In the Criterium, a short course event with multiple laps ideal for spectator viewing, St Peter's had a fantastic day, with four gold medals, going to:

  • Jess Carswell in the under 13 girls
  • Hamish Banks in the under 13 boys
  • Jack Carswell in the under 15 boys
  • Ally Wollaston in the under 17 girls.
  • Nikita Howl also rode well in the under 14 girls B grade criterium to take out the bronze medal.

Team Pursuit and Team Sprint

The day was not over for the team pursuit and team sprint riders, with qualifying rides on the track in the evening.

The North Island Schools Track Championships were held all day Monday at the Avantidrome - a points style competition over four events.

The day was very long but the riders stepped up to the challenge and continued to impress both the spectators and themselves. Highlights of the day:

  • Jess Carswell took out second place in the under 13 girls, 1 point off gold medal
  • Jack Carswell won all four events in the under 15 age group to claim gold
  • Hamish Banks also had a close final race to secure second place in the under 13 boys
  • Callum Caughey came back to competition after breaking his wrist and showed a little time off never hurt - he came 3rd overall in the under 20 boys.

Criterium Under 15 Champion Jack Carswell


Team Pursuit

  • First place went to the under 16 boys team of Hamish Banks, Pearse Gatley, Hamish Coltman and Jack Carswell.
  • The under 20 girls team of Saskia van der Peet, Jess Clarke, Lindz Haggart and Ally Wollaston passed Epsom Girls Grammar to take out third place.

Under 16 Team Pursuit Champions: Hamish Coltman, Jack Carswell, Hamish Banks and Pearse Gatley

 

Team Sprint

  • Hamish Coltman, Pearse Gatley and Jack Carswell came a close second to Auckland Grammar
  • Jess Clarke and Ally Wollaston finished third along with Fletcher Pearson-Riley, Callum Caughey and Jacob Coltman.
Monday, July 17, 2017